250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

GENERALNIE DRAMAT - wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA

Od 28 maja na ścianie Teatru Polskiego oglądać można mural autorstwa Karoliny Zajączkowskiej i Sławka Zbioka Czajkowskieg, czyli kolektywu Dwa Zeta. Praca powstała z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i stanowi część kampanii "Przeżyjemy w teatrze", która przypomina o ważnej roli teatru w życiu społecznym.

Realizacja artystyczna pod wspólnym tytułem „Generalnie dramat” powstała na dwóch płaszczyznach. Punktem wyjścia był cykl fotografii Karoliny Zajączkowskiej, odnoszących się do kondycji współczesnej kultury w Polsce. Punktem docelowym - wielkoformatowy obraz namalowany przez Sławomira Czajkowskiego na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Malarz wykorzystał, przetworzył, a następnie realistycznie namalował własną interpretację fotografii.

- Wszystkie cechy, które pielęgnuje teatr, są naszym zdaniem niezbędne do wychowania świadomego społeczeństwa, dlatego sytuacja przedstawiona na obrazie będzie bliska codzienności i tym samym będzie się starać zmniejszać dystans - tłumaczyli autorzy. I dodali: Kulturę robi się w kapciach, nie pod krawatem.

Teatr jest nierozerwalną i esencjonalną częścią kultury, od zawsze stanowił niezależną przestrzeń dla komentarza nad ważnymi tematami społecznymi i politycznymi, proponował odważne, nierzadko kontrowersyjne wizje […]. – podkreślali autorzy. 

W programie wernisażu między innymi znalazły się performanse wrocławskiej grupy Łuhuu! oraz grupy LUXUS. Grupy szkolne uczestniczyły w warsztatach artystycznych i teatralnych przeprowadzonych w Teatrze Polskim oraz wokół budynku. 

Projekt został zrealizowany w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

GENERALNIE DRAMAT

wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA

28 maja 2015

(Teatr Polski we Wrocławiu, ul. Zapolskiej 3)

program:

Warsztaty i działania w plenerze dla grup szkolnych

Sceny ze sceny – warsztaty artystyczno-teatralne. Prowadzenie: Ewa Służyńska

Monika Prokulewicz Dysproporcja – czytanie w reż. Niny Karniej w wykonaniu studenckiej grupy teatralnej Teatr Poruszenia

  • Generalnie dramat – wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA
  • Wyjścia – performans grupy Łuhuu!
  • Performans Luxus daje na ulicy – akcja grupy LUXUS

Muzyka na żywo DJ Wojtek Furmaniak

Partnerzy projektu: Teatr Polski we Wrocławiu, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej

Idea kreatywna i nadzór artystyczny: LOWE Warsaw

Materiał telewizyjny o wernisażu

Kolektyw DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski) to duet artystyczno-kuratorsko-romantyczny, zajmujący się poszukiwaniami wizualnymi i krytyką (lub aprobatą) zastanego porządku. Zakres ich prac mieści się pomiędzy partyzanckimi akcjami
w przestrzeni miejskiej a zaangażowanym projektowaniem rzeczywistości. Do realizacji swoich postulatów wykorzystują różnorodne media, jak malarstwo, fotografia, murale wielkoformatowe, publikacje, plakaty.  

Sławek ZBIOK Czajkowski (ur. 1982 w Zielonej Górze) – malarz, ilustrator. Brał udział w licznych projektach i wystawach min. w Brazylii, Chinach, Francji, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Współkurator wielokrotnie nagradzanego biennale sztuki miejskiej Out of Sth. Z Karoliną Zajączkowską tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Laureat licznych nagród, m.in. Grand Prix Konkursu Gepperta. W 2011 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Związany z warszawskim studiem UVMW.

Karolina Zajączkowska (ur. 1990 we Wrocławiu) zajmuje się sztukami wizualnymi, zwłaszcza fotografią dokumentalną i paradokumentalną. Studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Czechy). Niezależny kurator projektów i wystaw, współpracuje z BWA Wrocław i Ośrodkiem Postaw Twórczych. Ze Sławkiem ZBIOK Czajkowskim tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Związana z warszawskim studiem UVMW.

Grupa Luxus – wrocławska grupa artystyczna, działająca w latach 1983-1995.  Sami siebie ogłosili legendą, wyznaczając swój czas i swoje miejsce w historii sztuki. Jej  twórczość jest przez wielu krytyków uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Grupa w składzie: Bożena Grzyb-Jarodzka, Ewa Ciepielewska, Małgorzata Plata, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Jacek Ponton Jankowski, Stanisław Sielicki, Szymon Lubiński.

Grupa Łuhuu! powstała w roku 2005. Zajmuje się performansem. Kładzie duży nacisk na interakcję, kontakt z przypadkowym widzem w przestrzeni publicznej. Porusza się głównie
w obszarze gender, problemów tożsamości, szeroko pojętej komunikacji oraz sytuacji rozgrywających się na pograniczu publiczne / prywatne, często za pomocą mocnego wizualnego przekazu. Grupa w składzie Katarzyna Goleń, Karina Marusińska, Agnieszka Rzeźniak, Natalia Rzeźniak-Pospieszalska.

Ewa Rebeka Służyńska – rocznik 90’. Debiutowała w czerwcu 2013 roku indywidualną wystawą rysunkową „Everyday Struggle” w Studio BWA Wrocław. Studiuje Mediację Sztuki na ASP we Wrocławiu. W 2014 obroniła dyplom licencjata Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk plastycznych na ASP we Wrocławiu. Współpracowała z Otwartą Pracownią Kultury Baskijskiej BASK, malowała mural „Hejt iz grejt” w ramach wystawy „Hate is reality” w ramach MIASTOPROJEKT, brała udział w kilkunastu zbiorowych wystawach min. w galerii Wozownia na Biennale rysunkowym w Toruniu, w galerii Entropia we Wrocławiu w ramach Otwartej pracowni Jerzego Kosałki i Sto*Disegnando Rysuję w V9, w Warszawie. Wraz z Madzią Kreis i Natalią Romaszkan w listopadzie realizowała projekt artystyczno-kulinarny „Po drugiej stronie stołu”, w ramach rezydencji artystycznej w San Sebastian. Najświeższym osiągnięciem jest indywidualna wystawa rysunkowa „Upadek swobodny”, do obejrzenia w galerii POCO.

Wojtek Furmaniakpromotor i didżej z Wrocławia. Obecnie booking menager w klubie Szklarnia, wcześniej w klubach Puzzle oraz Bułka z masłem. Organizator wielu wrocławskich  imprez i koncertów. Od 2011 roku współodpowiedzialny za cykl plenerowych imprez Rap Szalet oraz Regularna Stopa. Członek kolektywu Food Think Tank.

* fot. Alicja Kielan

Zobacz inne powiązane artykuły:

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.