250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Dla Mediów

Przeżyjemy w teatrze

Idea kampanii obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce przypomnia widzom, że teatr to miejsce, w którym mogą przeżyć spotkania z twórczością najwyższej próby. Jednocześnie teatr, jako instytucja życia publicznego, niejednokrotnie pomagał przetrwać naszej kulturze w trudnych dla niej czasach. Dlatego śmiało mogliśmy powiedzieć: PRZEŻYJEMY W TEATRZE!

Do tej idei nawiązywały plakaty stworzone na potrzeby kampanii. Znalazły się w nich intrygujące graficzne komentarze do różnych elementów naszej rzeczywistości, autorstwa znanych polskich artystów, m.in.: Marka Raczkowskiego, Janka Kozy, Trusta, Rafała Szczepaniaka, Andrzeja Wieteszki, Magdy Wolny. Oprócz nich powstała także oryginalna kurtyna - obraz dla Starego Teatru w Krakowie, namalowana przez Mikołaja Małka.

Innym elementem komunikacji były murale artystyczne. Za pierwszy z nich odpowiedzialny był Jakub Woynarowski, laureat Paszportu Polityki.  22 maja Instytut Teatralny zaprosił wszystkich zainteresowanych do składania ofert w celu realizacji muralu autorstwa Jakuba Woynarowskiego. Zgłoszenia można było nadsyłać do 20 czerwca. Po ich przeanalizowaniu Komisja, w skład której weszli przedstawiciele dyrekcji Instytutu, galerii BWA Warszawa oraz autor projektu, zdecydowała o wytypowaniu do realizacji muralu trzech spośród zgłoszonych miejsc. Murale towarzyszące obchodom jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE powstaną w Bydgoszczy, Słupsku oraz w Gorzowie Wielkopolskim.

Miasto Słupsk, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrealizowały, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Teatralnego, trzy kolejne murale z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. 

Od 28 maja 2015 we Wrocławiu można oglądać mural autorstwa Karoliny Zajączkowskiej i Sławomira Zbioka Czajkowskiego, czyli kolektywu DWA ZETA. Realizacja artystyczna pod wspólnym tytułem "GENERALNIE DRAMAT" odwoływała się do roli teatru w życiu społecznym. 

 

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.