250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Projekty

Opera kolejowa na Dworcu Wschodnim w Warszawie

Opera kolejowa na słuchawki, projekcje i pociągi
polska premiera projektu Komuny// Warszawa i Instytutu Teatralnego

Muzyka komponowana w oparciu o rozkład kolejowy, widzowie słuchający operowego libretta nie w wygodnych fotelach, ale w słuchawkach i podążający za artystami po hali warszawskiego dworca – 20 grudnia 2015 odbyła się polska premiera Opery kolejowej. Projekt powstał w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. 

Opera kolejowa to specjalny, muzyczny projekt Komuny// Warszawa, zrealizowany wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na Dworcu Wschodnim w Warszawie. W tej operze muzyka komponowana była w oparciu o rozkład kolejowy, a widzowie nie siedzeli w jednym miejscu, ale – wyposażeni w słuchawki – słuchali „cichego” libretta, podążając za artystami.  

Komuna// Warszawa szukała enklaw wolności w zdarzeniach, które są następstwem „zacięcia”, „pomyłki” lub „awarii” systemu. Kolej żelazna to symboliczny przykład cywilizacji wydajności i regulacji – wszystko tu odbywa się zgodnie z wyliczonym co do minuty rozkładem jazdy. I właśnie dlatego proste zakłócenie w tym systemie było szansą na bycie poza nim: opóźniony pociąg, czekanie na dworcu, przerwana podróż tworzyły moment szczególnego doświadczenia – zawieszenia w czasie i przestrzeni. Już nie tu / jeszcze nie tam. Pomiędzy.

Artyści biorący udział w projekcie opisywali w operowej formule proste zdarzenia: Pasażer wsiadł do niewłaściwego pociągu, Pasażerka spóźniała się… Plan podróży został zakłócony, rzeczywistość ulegała zawieszeniu, zadziało się coś niespodziewanego – każdy Pasażer lub Pasażerka radziła sobie na swój sposób: chcieli jak najszybciej „nadrobić” spóźnienie albo wykorzystać ten „darowany” czas na pobycie z samym sobą. 

Opera kolejowa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2011 roku na moskiewskim, monumentalnym Dworcu Kijowskim podczas festiwalu Złota Maska. Warszawski projekt powstał w koprodukcji z Instytutem Teatralnym z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Grudniowy pokaz na Dworcu Wschodnim kończy artystyczną część obchodów i wpisuje się w jedną z kluczowych dla nich idei – wychodzenia teatru w przestrzeń miejską oraz włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin.

***

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Komuna//Warszawa

Opera kolejowa

utwór na sopran, 14 tancerzy, zespół muzyczny, projekcje, słuchawki i pociągi

Dworzec Warszawa Wschodnia (hala główna, wejście od ul. Kijowskiej)

***

WYKONAWCY

Komuna// Warszawa 

oraz

Olga Mysłowska – sopran

Kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności wokalne doskonaliła m.in. u Olgi Pasiecznik, Paula Esswooda, Jamesa Oxleya oraz Alison Pearce. Związana ze sceną muzyki alternatywnej. Jest współzałożycielką zespołów Polpo Motel i Frozen Bird. Występowała na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. Open’er, OFF Festival, Yach Film, Transvizualia, a także festiwalach teatralnych takich jak Złota Maska, Boska Komedia, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Kontrapunkt. 

Irad Mazliah – choreografia

Izraelski choreograf i performer. Swoje profesjonalne życie związał z tańcem w wieku 25 lat. Od tego czasu pracował z wieloma choreografami i grupami takimi jak: Emanuel Gat, Yossi and Oded, Niv Scheinfeld & Oren Laor, Anat Danieli. Jego autorskie prace prezentowane były na wielu festiwalach i podczas innych wydarzeń artystycznych – od scen teatralnych, przez muzea, po zakątki miast i przestrzeni publicznej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Tel Awiwie. Założył i prowadził szkołę tańca w Hajfie oraz był dyrektorem artystycznym Intimadance Festival Tel Aviv Israel. Stypendysta Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury jako choreograf i tancerz. Jako aktor i performer współpracował również z Komuną// Warszawa i Teatrem Cinema. Współzałożyciel szkoły tańca Warsaw Dance Department. 

Julia Kubica - skrzypce

Ewelina Ciuchta - kostiumy

Studenci Warsaw Dance Department

 PARTNERZY PROJEKTU:

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.