Spacerownik Teatralny
W największych polskich miastach odbyły się teatralne spacery
Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Lublin
W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? Jakimi ścieżkami chadzali po Krakowie Helena Modrzejewska, a po Łodzi Leon Schiller? – odpowiedzi na te pytania można było usłyszeć 11 października podczas teatralnych spacerów zorganizowanych w największych polskich miastach.
11 października 2015 w siedmiu miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie odbyły się pierwsze spacery teatralne, w których udział wzięło ponad 800 osób. Miłośnicy teatru w nieoczywistej formie poznawali polski teatr oraz jego historię.
Atrakcyjna forma zaproponowanych szlaków zachęciła do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowił także próbę "wydobycia" z miejskiej architektury miejsc dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców.
Inauguracyjne spacery:
WARSZAWA: "Teatrowiska warszawskie" - prowadzenie: Paweł Płoski
ŁÓDŹ: „Łódzkie teatru za kurtyną historii" - prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Leyko i dr Monika Wąsik
WROCŁAW: "Od sztuki teatru do teatru sztuki" - prowadzenie: Beata Maciejewska
GDAŃSK: "Gdański spacer teatralny" - prowadzenie: Mieczysław Abramowicz
KRAKÓW: "Teatralny Kraków śladami Heleny Modrzejewskiej" - prowadzenie: Agnieszka Wanicka
LUBLIN: "Teatra w Lublinie" - prowadzenie: Jarosław Cymerman
POZNAŃ: "Teatralne przestrzenie Poznania" - prowadzenie: Agata Wittchen-Barełkowska
Wszystkie spacerowe scenariusze znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl (a rozbudowane opisy warszawskich tras także w serwisie warszawskispacerownikteatralny
Przedstawiciele teatrów w innych miastach ośmieleni sukcesem „teatralnych spacerowników” planują w przyszłości organizację teatralnych wędrówek.
Projekt towarzyszy obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.