250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Projekty

Encyklopedia Teatru Polskiego

INTERNETOWA ENCYKLOPEDIA TEATRU POLSKIEGO

Ponad 200 haseł przedmiotowych, tyle samo cyfrowych zapisów książek i czasopism, ponad 50 tysięcy recenzji, 80 tysięcy rekordów dotyczących artystów i blisko 100 tysięcy zdjęć ze spektakli – dostęp do takich zbiorów otrzymali użytkownicy w dniu premiery internetowej Encyklopedii teatru polskiego. Platforma, która zaprezentowana została w piątek (4 grudnia) w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, stanowić ma internetowe kompendium wiedzy – dostosowane m.in. do urządzeń mobilnych – o polskim teatrze. Prace nad Encyklopedią trwały ponad dwa lata.

Powstanie Encyklopedii teatru polskiego to efekt współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Inicjatorką projektu jest dyrektor Instytutu Dorota Buchwald. Twórcy Encyklopedii zwracają uwagę, że rozwijanie tego „wielkiego przedsięwzięcia łączącego elementy klasycznej encyklopedii z kroniką teatru polskiego, z bazami danych i źródeł, z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism” będzie miało otwarty charakter: Encyklopedia ma być cały czas uzupełniana i wzbogacana o nowe materiały, a dzięki specjalnemu formularzowi każdy użytkownik będzie mógł na bieżąco przesyłać redakcji swoje propozycje i uwagi.


W dniu premiery Encyklopedii użytkownicy otrzymali dostęp do ponad 200 haseł przedmiotowych i olbrzymiej ilości materiałów cyfrowych: ponad 50 tys. zdigitalizowanych recenzji, ponad 80 tys. rekordów dotyczących artystów, blisko 100 tys. zdjęć ze spektakli oraz niemal 20 tys. programów teatralnych, afiszy i plakatów. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową udostępnionych cyfrowo zostało także ponad 200 książek i czasopism. Platforma przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – można korzystać z niej na poziomie popularno-edukacyjnym, profesjonalnym i naukowo-badawczym.

Prace nad Encyklopedią trwały ponad dwa lata, a zaangażowanych było w nie 100 redaktorów. Pod koniec 2014 roku powołany został specjalny zespół programistyczny, którego zadaniem było wypracowanie oryginalnego, funkcjonalnego i innowacyjnego narzędzia integrującego pracę redaktorów odpowiedzialnych za wytwarzanie treści.


Wszystkie hasła przedmiotowe mają charakter autorski, a za ich koordynację i redakcję odpowiada profesor Małgorzata Leyko. Bazy danych powstają w Pracowni Dokumentacji Instytutu Teatralnego. Merytoryczny nadzór nad zawartością sprawują profesorowie Wojciech Dudzik (prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych) oraz Dariusz Kosiński (zastępca dyrektora do spraw programowych Instytutu Teatralnego).


Tworzenie Encyklopedii podzielono na etapy. – W pierwszym, właśnie zakończonym, prace koncentrowały się na integracji już istniejących baz oraz dodaniu nowych treści, powstałych specjalnie na potrzeby Encyklopedii. Ich najważniejsze części to zbiór haseł rzeczowych, w tym opracowanych po raz pierwszy pojęć specyficznych dla polskiego teatru, kalendarium wydarzeń z dziejów polskich przedstawień teatralnych, ułożonych na osi czasu i umieszczonych w kontekście wydarzeń z dziejów teatru światowego oraz – stworzone po raz pierwszy na taką skalę – informacje o krytyce i badaniach teatralnych – wyjaśnia prof. Kosiński.


– Wszystkie te prace będą prowadzone w kolejnych latach, przy czym w roku 2016 zespół redakcyjny skupi się przede wszystkim na stworzeniu serii esejów-opisów najważniejszych polskich przedstawień – dodaje.


Encyklopedia teatru polskiego od piątku dostępna jest bezpłatnie dla każdego użytkownika mającego dostęp do internetu, a jej premiera zbiega się w czasie z zakończeniem obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Platforma to przykład projektu, który swój początek ma właśnie w jubileuszowym dla polskiego teatru roku, a który będzie kontynuowany i rozwijany w latach kolejnych.

Link: http://www.encyklopediateatru.pl/

Zobacz inne powiązane artykuły:

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.