250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Projekty

Spacerownik Teatralny

W największych polskich miastach odbyły się teatralne spacery

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Lublin

W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? Jakimi ścieżkami chadzali po Krakowie Helena Modrzejewska, a po Łodzi Leon Schiller? – odpowiedzi na te pytania można było usłyszeć 11 października podczas teatralnych spacerów zorganizowanych w największych polskich miastach. 

11 października 2015 w siedmiu miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie odbyły się pierwsze spacery teatralne, w których udział wzięło ponad 800 osób.  Miłośnicy teatru w nieoczywistej formie poznawali polski teatr oraz jego historię. 

Atrakcyjna forma zaproponowanych szlaków zachęciła do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowił także próbę "wydobycia" z miejskiej architektury miejsc dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców.

Inauguracyjne spacery: 

WARSZAWA: "Teatrowiska warszawskie" - prowadzenie: Paweł Płoski

ŁÓDŹ: „Łódzkie teatru za kurtyną historii" - prowadzenie: prof. dr hab. Małgorzata Leyko i dr Monika Wąsik

WROCŁAW: "Od sztuki teatru do teatru sztuki" - prowadzenie: Beata Maciejewska

GDAŃSK: "Gdański spacer teatralny" - prowadzenie: Mieczysław Abramowicz

KRAKÓW: "Teatralny Kraków śladami Heleny Modrzejewskiej" - prowadzenie: Agnieszka Wanicka

LUBLIN: "Teatra w Lublinie" - prowadzenie: Jarosław Cymerman

POZNAŃ: "Teatralne przestrzenie Poznania" - prowadzenie: Agata Wittchen-Barełkowska

Wszystkie spacerowe scenariusze znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl (a rozbudowane opisy warszawskich tras także w serwisie warszawskispacerownikteatralny.pl). Dokładne plany tras, zostały dostosowane także do łatwego posługiwania się nimi na urządzeniach mobilnych i uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej jest sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

Przedstawiciele teatrów w innych miastach ośmieleni sukcesem „teatralnych spacerowników” planują w przyszłości organizację teatralnych wędrówek. 

Projekt towarzyszy obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.