250 lat teatru publicznego w Polsce
powrót do listy

Projekty

Polska New Theatre 2015

Polski Nowy Teatr odkrył się przed światem. Międzynarodowy showcase w Bydgoszczy

Jaki jest Polski Nowy Teatr i jego publiczność? Jakie tematy i problemy nurtują młodych artystów? W jaki sposób teatr reaguje na dynamicznie zmieniający się świat i czy próbuje rozbijać etniczne, religijne, kulturowe stereotypy? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukali badacze i artyści teatru z całego świata podczas międzynarodowego showcase’u Polska New Theatre, który w dniach 25-27 września odbył się w Bydgoszczy.

Międzynarodowy showcase Polska New Theatre to jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do zagranicznych odbiorców, a zainicjowanych z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz obchodów Roku Teatru Polskiego na świecie.

W wydarzeniu, które w dniach 25-27 września odbyło się w Bydgoszczy, wzięli udział młodzi kuratorzy, badacze i artyści teatru z całego świata. Na prośbę o nadsyłanie zgłoszeń do udziału w spotkaniu odpowiedziało prawie 350 osób, a komisja składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy – organizatorów showcase’u – zaprosiła do Bydgoszczy 70 z nich. Na Polska New Theatre pojawią się nie tylko goście z Europy, ale także z Azji (Indie, Chiny, Japonia), Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Kuba, Chile, Peru, Argentyna) oraz Bliskiego Wschodu (Iran). 

Przez trzy dni zapoznawali się z najnowszymi zjawiskami w polskim teatrze i sztukach performatywnych a także nawiązywali współpracę badawczą, projektową oraz promocyjną. Showcase w Bydgoszczy był też okazją do spotkań i dyskusji o najważniejszych problemach poruszanych przez współczesny teatr, niezależnie od szerokości geograficznej. 

– Polski teatr ma na świecie swoją markę i pod każdą szerokością geograficzną co najmniej dwa polskie teatralne nazwiska można usłyszeć. Tym razem więc nie zależy nam na przedstawianiu perspektywy i zasług historycznych, ale przygotowaniu szerokiej informacji i zaprezentowaniu najnowszych zjawisk i nurtów we współczesnym polskim teatrze. Najlepszą zaś promocją teatru i jego twórców jest budowanie trwałych relacji międzynarodowych, a nie tylko pokazywanie spektakli, jak w przypadku tradycyjnego showcase’u. Od początku naszego myślenia o Polska New Theatre nie chodziło o jednorazowy przyjazd zagranicznych ekspertów, ale o stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń i informacji o tym, jakimi sprawami, tematami zajmują się dziś twórcy na świecie i co interesuje publiczność – tłumaczyła dyrektor Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald. 

Uczestnicy bydgoskiego spotkania poznali polskich twórców najmłodszego pokolenia. Zobaczyli spektakle Weroniki Szczawińskiej, Wiktora Rubina, Bartosza Frąckowiaka, Komuny//Warszawa. W programie znalazły się też spotkania z kuratorami, seminaria praktyczne oraz warsztaty. 

Te ostatnie poprowadzili m.in. Justyna Sobczyk i Dorota Ogrodzka (Pedagogika teatru, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) oraz Joanna Leśnierowska (Co z tym »polskim« tańcem?, Polski Teatr Tańca). Marta Keil i Grzegorz Reske opowiedzą o specyfice polskich festiwali teatralnych, prof. Dariusz Kosiński analizował relacje polskiego teatru współczesnego z tradycją (wykład inauguracyjny) a dr Agata Adamiecka-Sitek feministyczne poszukiwania „młodego” teatru.

Otwarte dla publiczności i udostępniane na żywo w Internecie wykłady połączono z pokazami rejestracji spektakli. Do aktywnego uczestnictwa zaproszono także użytkowników mediów społecznościowych, którzy za pomocą Twittera mogli przesyłać prowadzącym swoje opinie, komentarze i pytania.

Wydarzeniu towarzyszyła także strona internetowa, na której znalazły się praktyczne informacje dotyczące zaplanowanych działań. – Tego, co się wydarzy, nie traktujemy w kategoriach jednorazowej akcji promocyjnej. W programie Teatru Polskiego szczególny nacisk kładziemy na budowanie mechanizmów współpracy międzynarodowej, które pozwolą nie tylko na wymianę kulturalną, ale – co jest dziś dużo ważniejsze – na tworzenie wspólnych projektów artystycznych. Polska New Theatre jest jedną z dróg, które do tego prowadzą – podkreślał Paweł Wodziński, dyrektor bydgoskiego teatru.

Organizatorami showcase’u Polska New Theatre były: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Wydarzenie towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz Roku Teatru Polskiego na świecie.

Partnerzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasto Bydgoszcz.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

25.09.2015

10:00-10:30 

Oficjalne otwarcie wydarzenia

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

10:30-12:00  

Przeżywanie i przetwarzanie przeszłości. Polski teatr współczesny wobec tradycji

Dariusz Kosiński

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

12:30-14:00 

Projekcja: Grotowski. Próba odwrotu

Teatr Chorea

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

15:15-18:00 sesje równoległe: 

Co z tym »polskim« tańcem?

Joanna Leśnierowska

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

II 

Pedagogika teatru

Dorota Ogrodzka i Justyna Sobczyk 

Teatr Polski, foyer małej sceny

III 

Partycypacja, interwencyjność, polityczność na przykładzie projektu:

Wielkopolska – Rewolucje 

Agata Siwiak

Barka Lemara

19:00 

Wojny, których nie przeżyła Agnieszka Jakimiak, reż. Weronika Szczawińska

Teatr Polski 

21:00 

Delfin, który mnie kochał reż. Magdy Szpecht (Sopot Non Fiction)

Teatr Polski 

26.09.2015

10:00-12:00 

Nowe dramaturgie. Polski teatr w przestrzeni debaty publicznej, w sferze idei i (geo)polityki – I część

Weronika Szczawińska i Bartek Frąckowiak 

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

12:30-14:00  

Nowe dramaturgie. Polski teatr w przestrzeni debaty publicznej, w sferze idei i (geo)polityki – II część

Weronika Szczawińska i Bartek Frąckowiak 

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

 

15:15-18:00 sesje równoległe

I

Proces akceptacji – nowa formuła w polskich strategiach dramaturgicznych 

Piotr Grzymisławski

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

II 

Kurator festiwalu. Pośrednik, mediator, inicjator, producent, dramaturg, twórca, sprzedawca? 

Marta Keil, Grzegorz Reske

Sala konferencyjna w Marinie

III

“In between”, polski teatr jako miejsce przenikania się wielu dziedzin

Anna Galas-Kosil, Maciej Nowak

Barka Lemara

19:00 

Detroit. Historia ręki Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin

Teatr Polski 

21:30 

Diuna 1961 

Komuna//Warszawa, reż. Grzegorz Laszuk

Teatr Polski 

27.09.2015

10:00-12:30 

Zwrot feministyczny, którego nie było, albo na ile możesz sobie pozwolić w ramach systemu? 

Agata Adamiecka-Sitek 

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

12:45-13:30 

Prezentacje przygotowane przez zaproszonych uczestników

Shoshana Polanco (Meksyk), Jorge Villanueva (Peru), Reza Soroor (Iran), Yaroslava Bondarchuk (Ukraina)

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

13:45-15:00 

Dyskusja podsumowująca poświęcona recepcji polskiego teatru współczesnego za granicą

Miejskie Centrum Kultury (MCK)

19:30 

Afryka Agnieszka Jakimiak, reż. Bartek Frąckowiak

Teatr Polski 

Zobacz inne powiązane artykuły:

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.