250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

KAMPANIA „PRZEŻYJEMY W TEATRZE”. SATYRYCZNE RYSUNKI

Dzień Teatru Publicznego oraz „Bilet za 250 groszy” poprzedziła kampania zewnętrzna, której jednym z elementów były satyryczne rysunki, nawiązujące do obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

Autorami prac byli czołowi polscy rysownicy – Marek Raczkowski, Andrzej Wieteszka, Janek Koza, Artur Krynicki, Rafał Szczepaniak, Mikołaj Małek, Magda Wolna i Przemysław „Trust” Truściński.

Rysownikom nie narzucano formy prac, a temat sformułowano ogólnie. Wszystkie rysunki komentowały rzeczywistość za pomocą „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Stąd hasła: „Moje życie seksualne to monodram”, „Współczesny lans to jakaś farsa”, „Fanatyzm to dramat”, „Twoje rodzinne spotkania to jakiś dramat?” i inne, w których „język teatralny” splatał się z codziennością.

Poetyka rysunków oraz charakter były bardzo różne. Niektóre odwoływały się do konkretnych sytuacji społecznych z ironią, inne – utrzymane w poważnym tonie – wskazywały na problemy społeczne we współczesnym świecie.

Janek Koza specjalnie z okazji Dnia Teatru Publicznego stworzył animację, w której próbował "poruszyć" bohatera swojego rysunku:

Wybrane prace pojawiły się na ulicach polskich miast w połowie maja 2015. 

Partner projektu: AMS

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zezwala na nieodpłatne i nieograniczone (jeśli chodzi o kanały dystrybucji) wykorzystanie w oryginale wszystkich rysunków prezentowanych w ramach kampanii pod hasłem "Przeżyjemy w teatrze" (prosimy jedynie o umieszczanie informacji o autorach poszczególnych prac).

Pobierz:
Rysunki_satyryczne.zip

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.