250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

"Teatra polskie. Historie" do pobrania jako e-book. Dla wszystkich i za darmo

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego opublikował elektroniczną wersję niedostępnej od kilku lat książki Teatra polskie. Historie prof. Dariusza Kosińskiego. Jedną z najważniejszych w ostatnich latach książek o polskim teatrze można pobrać za darmo w formatach EPUB i MOBI. E-book zachowuje bogatą ikonografię oraz zróżnicowaną typografię książki.

 

Teatra polskie. Historie zostały wydane w 2010 roku przez Instytut Teatralny i Wydawnictwo Naukowe PWN, a nakład 1000 egzemplarzy bardzo szybko został wyczerpany. Od tamtego czasu książka, prezentująca historię polskich działań przedstawieniowych od przełomu X i XI wieku do współczesności, była właściwie niedostępna. 

Autor, zgodnie ze współczesnymi nurtami światowej teatrologii, rozumie teatr performatywnie, jako wydarzenie społeczne, które zależy w takim samym stopniu od jego twórców, co od każdorazowo gromadzącej się publiczności. Przyjmując tak szeroką perspektywę, obejmuje oglądem nie tylko działalność stricte teatralną, ale również ceremonie, manifestacje, obchody rocznicowe, widowiska i rytuały. Pięć równoległych historii: o teatrze świąt, teatrze przemiany, teatrze władzy, teatrze narodowym oraz teatrze kulturalnego miasta tworzy ciekawą opowieść o kulturze polskiej ze szczególnym uwzględnieniem jej aspektów widowiskowych.

Dariusz Kosiński za Teatra polskie. Historie został uhonorowany Nagrodą Znaku i Hestii im ks. Józefa Tischnera w 2011 roku w kategorii publicystyki/eseistyki na tematy społeczne. W uzasadnieniu napisano, że autor wychodząc od dziejów polskiego teatru, ujawnia w książce „najgłębsze pokłady narodowego imaginarium”, „brawurowo pokazuje polską tożsamość rozpiętą między świętem, ceremonią i społecznym protestem” oraz „rzuca także światło na tygiel polskiej kultury XXI wieku”. 

Wydany przez Instytut Teatralny w formatach EPUB i MOBI e-book zachowuje bogatą ikonografię książki oraz zróżnicowaną typografię. 

W najbliższym czasie Teatra polskie. Historie ukażą się także w języku angielskim oraz chińskim. Książka już dziś dostępna jest w tłumaczeniu na język niemiecki. 

Dariusz Kosiński: Teatra polskie. Historie

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010

Pobierz:
Teatra_polskie_Dariusz_Kosinski.epub

Pobierz:
Teatra_polskie_Dariusz_Kosinski.mobi

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.