250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

TEATROTEKA – cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej

zaproszeni goście:

Maciej Kowalewski i Krzysztof Czeczot, prowadzenie: Remigiusz Grzela

Teatr Telewizji - projekcja Wytwórni Filmów Dokumentalnych  dyskusja z udziałem gości

TEATROTEKA WFDiF – cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej.

16 maja 2015 r. o godz. 13. podczas Warszawskich Targów Książki odbędzie się pokaz ekranizacji „Miss HIV” Macieja Kowalewskiego w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Ekranizacja wyprodukowana została przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach cyklu Teatroteka.

Po pokazie spotkanie z Maciejem Kowalewskim i Krzysztofem Czeczotem, które poprowadzi wybitny dziennikarz i pisarz Remigiusz Grzela, który będzie rozmawiał z twórcami na temat współpracy reżysera z autorem oraz o procesie przełożenia tekstu scenicznego na język filmowy. Podczas spotkania przybliżony zostanie również cały cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej Teatroteka.

CYKL TEATROTEKA

Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu. W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Młoda polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.

Teatroteka to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

Cykl Teatroteka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MISS HIV

Akcja sztuki zainspirowana jest autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie. Reżyser Krzysztof Czeczot w swej realizacji dobitnie akcentuje medialny charakter tego widowiska, z premedytacją obnażając kulisy telewizyjnego programu, w którym kamery widzą wszystko, bo wszystko jest tu na sprzedaż – prywatność, intymność, zagubienie i nieprzewidywalność zachowań bohaterek. „Miss HIV” to sztuka przewrotna, miejscami bolesna, jednak nie pozbawiona ironii i czarnego humoru.

Tekst: Maciej Kowalewski

Reżyseria: Krzysztof Czeczot

Zdjęcia: Łukasz Gutt P.S.C.

Producent: Włodzimierz Niderhaus

Czas: 64 min

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.