250 lat teatru publicznego w Polsce

Artykuły

Między filmem a teatrem

 

Warsztaty scenograficzne Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych inspirowane cyklem "TEATROTEKA"

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zaprasza na warsztaty Scenograficzne inspirowane cyklem „TEATROTEKA” .

Warsztaty skierowaną są do młodzieży gimnazjalnej i licealistów. Ich celem jest przybliżenie twórczych aspektów pracy Scenografa. Inspiracją do działań będą przykłady scenografii, które powstały na potrzeby spektakli zrealizowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach projektu „TEATROTEKA”.

Prowadząca Scenograf opowie o plastycznym kształtowaniu świata bohaterów spektakli teatralnych, które zostały zekranizowane z wykorzystaniem technologii filmowej. O scenografii w kontekście wzajemnego przenikania teatru i filmu. O wspólnych inspiracjach, środkach i narzędziach za pomocą których dekoracja oddziałuje na wyobraźnię widza. O scenografii teatralnej widzianej okiem kadru kamery filmowej.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję do samodzielnego działania twórczego. Za pomocą prostych materiałów plastycznych wykreowane zostaną makiety scenografii, które po zakończeniu warsztatu mogą posłużyć do dalszych działań – np. do nakręcenia filmu techniką animacji poklatkowej.

Połączenie edukacji z zakresu teatru i filmu na niezwykle inspirującym obszarze styku obu dziedzin sztuki. W zakresie różnorodnych działań we wspólnej przestrzeni artystycznej uczestnicy będą mogli doświadczać wzajemnego wpływu i oddziaływania teatru na film i filmu na teatr. Kluczem do zrozumienia żywych i nieustannie ewoluujących relacji zawiązujących się między teatrem a filmem będzie poznanie odmienności języka oraz charakteru  współzależności obu sztuk.

Celem warsztatu jest rozwijanie zainteresowania sztuką teatralną i filmową oraz poznanie specyfiki zawodu Scenografa w artystycznej przestrzeni teatru i filmu. Kształtowanie wyobraźni przestrzennej, myślenia kreatywnego i rozbudzanie wrażliwości na detal.

TEATROTEKA to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

To także nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

Osoby prowadzące:

Marta Kozera (ur. 1985 w Warszawie). Psycholog kliniczny. Od 2011r. studentka scenografii na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współtwórca cyklu warsztatów psychoedukacyjnych dla rodzin z zakresu mitoterapii. Od 2006r. tworzy i współtworzy scenografię i kostiumy do filmów fabularnych i spektakli Teatru T.V. Współpracuje z warszawską Akademią Teatralną i PWSFTiT w Łodzi. Jest współautorką scenografii i kostiumów do spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza” K. Stępkowskiego w Teatrze 6te Piętro w Warszawie. Autorka scenografii do spektaklu Tomasza Cyza „Pasja -fragmenty, wg Pasji św. Łukasza” w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a także w Bazylice o. Dominikanów w Krakowie. Autorka scenografii do spektaklu Tomasza Cyza „Sonata Kreutzerowska” w Teatrze Witkacego w Zakopanem. W ramach warsztatów teatralnych dla dzieci prowadziła zajęcia na temat kostiumu teatralnego w warszawskim Teatrze Syrena.

Janina Łączyńska. Studentka scenografii na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy scenografię i kostiumy m.in. do teledysków i sesji zdjęciowych. Współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie i PWSFTviT w Łodzi, a ostatnio także z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Autorka scenografii do spektaklu muzycznego Pati Sokół pt.„Neverland”. Wieloletnia wolontariuszka Caritasu. Brała udział m.in. w programie „Jak starszy brat...jak starsza siostra...” jako wychowawca; tworzy i prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.